Counter

14 Ocak 2009 Çarşamba

Yardımlar Nereye Gidiyor?

Değerli kardeşlerim ;
Arkadaşlarımızın yaptığı araştırma sonuçları aşağıdadır (ajans7/24), lütfen yardımların zulmedenler eline geçme ihtimaline karşılık gereken duyarlılığı gösterin, konu ile ilgili yazmak dahil her tür katkıyı yapmanız elzemdir.

İşte Gazze' ye yapılan yardımlar
12 Ocak 2009 Pazartesi İsrail Devleti'nin Gazze' ye olan insanlık dışı saldırıları sürmeye devam ediyor.
İsrail, Gazze'ye olan insanlık dışı saldırıları sürdürmeye devam ediyor. Gazze halkı bu katliam altında yaşam mücadelesi vermeye çalışıyor. Tüm dünyadan Filistin'e yardım akıyor ama Türkiye'nin bölgeye ilgisi başka türlü incelenmeli.

Katliamın başladığı ilk günden olmak üzere ve daha öncesinde gerek sivil toplum örgütlerinin, gerek gönüllü kuruluşların ve gerek devletin kurumları aracılığıyla yaptığı yardımlar, Türkiye'nin Filistin meselesine ne derece hassas yaklaştığını ortaya koymuştur.

Yaşanan bu süreçte İsrail yönetimi elinden geldiğince yardımların Filistin halkına ulaşmasını engellemeye çalışmıştır. Bu da yapılan yardımların hangi şartlarda Gazze'ye ulaştığı, ne tür sıkıntılar çekildiği hakkında insanları meraka sevketmiştir.

Ajans 7/24 olarak Türkiye'deki yardım kuruluşlarının yardımları nasıl ulaştırdıklarını araştırdık.

İHH: "İHH", yapılan yardımları Refah sınır kapısından direk olarak Hamas Hükümeti (Filistin Hükümeti)'ne yapıyor. Mısır sınır kapısını yalnızca birkaç saat açık tutuyor. Yardımların hızlı bir şekilde ulaştırılması için İHH malzemeleri Mısır'ın içerisinden alıyor.

KIZILAY: Milli Eğiim Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı yardımlarını Kızılay vasıtası ile gönderiyor. Kızılay gönderilen yardımları El Fetih'e teslim ediyor. Alınan bilgilere göre El Fetih alınan yardımların yaklaşık yüzde 90'ını muhtaç halka ulaştırmıyor. Bu yardımlar El Fetih tarafından belirlenen gruplara geri kalan yüzde 10'luk kısımsa Muhammed Dahlan'ın ekibine teslim ediyor.

KİMSE YOK MU?: "Kimse Yok mu?" yapılan yardımları Refah sınır kapısından Gazze'deki Hamas Hükümeti'nin İçişleri Bakanlığı'na bağlı Gazze Kızılay' ına veriyor.

CANSUYU: "Cansuyu" Mısır'daki partner kuruluşları vasıtasıyla Refah Sınır Kapısı'ndan yapıyor. Gönderilen yardımları Gazze'deki İhvan-ı Müslimin'in Lübnan kanadı olan Cemaat-i İslami ekibine teslim ediyor.

YARDIMELİ: "Yardımeli" Kahire'den bağları ile Refah sınır kapısından yardımları gönderiyor. Yardımları Gazze'de Hamas Hükümeti'ne teslim ediyor.

DENİZ FENERİ: "Deniz Feneri" yapılan yardımları Mısır Refah sınır kapısından Filistin Sağlık Bakanlığına teslim ediyor. İçeride gıda dağıtımını Cebaliye İslam Derneği aracılığıyla yapıyor.

Hiç yorum yok:

<bgsound loop="true" src="mms://67.159.5.252/umutfmcom/alternatifmuzikler/nurettin%20rencber%20-%20yadimda%20sen.wma"/></bgsound>